Holding İcra Kurulu Başkanı’nın Mesajı


Turkon Grubunun Değerli Üyeleri,

Saygıdeğer Paydaşlarımız,

1875 yılında Kalkavan ailesinin başlatmış olduğu denizcilik mesleği, 1954 yılında 2. nesil temsilci torun Kaşif Kalkavan Bey’in önderliğinde kurumsal kimliğine kavuşarak ‘’ gemi işletmeciliğine ‘’ geçiş yapılmıştır.

1964 yılında inşa ettirilen Cafer Kalkavan gemisi ve  1979 yılında inşa edilen Selahattin Kalkavan gemileri ile Kaşif Kalkavan Şirketler Grubu yatırımlarına devam etmiştir.  Kararlı ve cesur adımlarla yoluna devam eden grubumuz 1980 yılından sonra filosunu kendi gemileri ile güçlendirmeye devam etmiştir. 1993 yılından itibaren büyük tonajlı gemilerin siparişi verilerek Türkiye’de konteyner taşımacılığında yeni bir vizyonun önü açılmıştır.  1997 yılında kurulan Turkon Konteyner; Türkiye’den Doğu Amerika’ya tek direkt, İsrail’e, Mısır’a ve Avrupa’ya direk hat olarak servis vermektedir.   

Devam eden yıllarda kurduğumuz Turkon Kara Taşımacılığı, Turkon Demiryolu Taşımacılığı ile grubumuz lojistik sektöründe faaliyetlerine devam etmiştir.    

2000 yılından beri grubumuzun  şirketleri arasında yer alan Sedef Gemi İnşaatı A.Ş., Türkiye’nin alan ve kapasite bakımından en büyük özel tersanesidir. Tersanemiz; 231.000 m2’lik bir alanda, yıllık 100.000 ton saç işleme ve 600.000 DWT’lik gemi inşa hizmeti vermektedir. Tersanemiz ürettiği konteyner gemileri, kimyasal tankerler, enerji gemileri, endüstriyel ve dönüşüm projeleri vb. ile yurt içinde ve yurtdışında başarılı projelere imza atmıştır.

Sivil Savunma Sanayi için yapılacak olan Türkiye’de bir ilk ve dünyada da sayılı projeler arasında yer alan Havuzlu Çıkartma Gemisi (L.H.D) tersanemizin adını ve kapasitesini bir kez daha tescilleyerek, üstlenmiş olduğu askeri projeler alanında kendisini kanıtlamaya devam etmektedir. 

2003 yılında tüm şirketlerini bir çatı altında toplama kararı alan Kaşif Kalkavan Şirketler Grubu, Turkon Holding A.Ş. ile holdingleşmiştir.

Yönetimimizle, çalışanlarımızla, paydaşlarımızla, vizyonumuzla ülkemize katkı sağlamaya çalışan, köklü şirketlerden biri olarak, yeniliğe her zaman değer vererek ve yaptığımız işlerde öncü olma gayretiyle  geleceğe yatırım yapmaya devam edeceğiz.

Metin Kalkavan
Holding İcra Kurulu Başkanı